Dom bez energii

Dom bez energii?

Pasywne, energooszczędne, ekologiczne… Co kryje się pod popularnymi określeniami domów, które coraz wyraźniej wpisują się w wizję zrównoważonego budownictwa przyszłości?

Inwestycja w… oszczędzanie

Energooszczędne rozwiązania, jak pompy ciepła, rekuperatory czy kolektory słoneczne  mają marginalny wpływ na nasze decyzje o zakupie nieruchomości – wynika z raportu Home Broker. Z drugiej jednak strony, cały czas dążymy do ograniczania kosztów utrzymania mieszkania, a i troska o środowisko naturalne nie jest nam obca. Okazuje się więc, że nasze priorytety są zbieżne z założeniami współczesnych trendów budowlanych, gdzie motywem przewodnim staje się stopniowo hasło: zużycie energii. Trzeba tylko wiedzieć, czemu konkretnie służą technologie stosowane obecnie przy stawianiu domów.

Domy z misją

Ideał, do którego dąży dziś wielu architektów, wykonawców i właścicieli to tzw. dom zeroenergetyczny. Budynek taki cechują znakomite parametry izolacyjne oraz minimalizacja zużycia energii w trakcie eksploatacji. Efekt? Znaczące obniżenie rachunków, redukcja wydzielania szkodliwych substancji do atmosfery i niezbędny komfort życia. Do osiągnięcia takich, wciąż ulepszanych właściwości użytkowych, niezbędne są oczywiście odpowiednie materiały budowlane oraz mechanizmy odpowiedzialne za gospodarowanie zasobami, jak woda czy prąd. Dlatego najlepiej poznać dostępne rozwiązania już na etapie projektowania obiektu, gdy decyduje się wybór wielu instalacji.

Instalacje pod kontrolą

Finalne korzyści to bowiem suma wielu czynników: od właściwej konstrukcji budynku, przez izolacje ścian, drzwi i okien, aż do funkcjonalności urządzeń sterujących np. ogrzewaniem, czyli jednym z głównych źródeł zużycia energii. – Należy pamiętać, że ekonomiczne wyprodukowanie energii musi iść w parze z rozprowadzaniem jej bez większych strat po wszystkich pomieszczeniach i z możliwie racjonalną eksploatacją – podkreśla Błażej Wojciechowski z firmy AFISO, producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych – Istotne jest także szybkie reagowanie systemu na zmiany warunków pracy układu i dostosowanie np. temperatury zasilania instalacji do temperatury na zewnątrz. Właściwa regulacja hydrauliczna, poprawny rozdział czynnika ciepła o parametrach dostosowanych do potrzeb budynku oraz mechanizmy kontrolne to sposób na zapewnienie energooszczędności systemu grzewczego, a tym samym całego obiektu.

Energooszczędność w praktyce

Domy zeroenergetyczne to jednak nie tylko pewna wizja przyszłości – to konkretne inwestycje, które stopniowo wyznaczają nowe standardy w rzeczywistości budowlanej. Przykładem jest wdrażanie doświadczalnego projektu w podwarszawskim Legionowie. Łączy on aspekt konstrukcyjny z kampanią mającą przyczynić się m.in. do promocji takich technologii, udoskonalenia i ujednolicenia związanych z nimi kwestii formalno-prawnych czy stworzenia norm i wyznaczników ułatwiających kolejne realizacje. Dlatego całość powstaje w oparciu o ściśle określony harmonogram, uwzględniający wszystkie czynniki niezbędne do osiągnięcia oczekiwanych parametrów. Zastosowane produkty muszą tu podlegać dokładnym, wieloetapowym badaniom, by spełniać wyznaczone wymogi. – Na sukces przedsięwzięcia tego typu pracuje bardzo wiele systemów, które finalnie muszą ze sobą współpracować i wzajemnie się uzupełniać – dodaje Błażej Wojciechowski z AFRISO. Niezależnie od skali remontów czy budów planowanych na własnym podwórku, warto zainteresować się możliwościami wprowadzania w życie nowoczesnych form ekonomicznego korzystania ze swoich czterech ścian. Idea energooszczędności niesie przecież ze sobą wymierne korzyści finansowe, wyczuwalne w stosunkowo krótkim czasie po urzeczywistnieniu jej nawet w ograniczonym stopniu.

AFRISO_instalacje_pod_kontrola Zrodlo_Dom_zeroenergetyczny_Plus_GREEN_POWER

Dodaj komentarz