Inny wymiar ogrzewania…

Współczesny design często zakłada duże przeszklenia zarówno w postaci okien sięgających niemal od sufitu do podłogi, jak
i całkowicie  szklanych  ścian. Ma to swój niewątpliwy urok oraz niekwestionowane zalety, takie jak duża ilość światła w pomieszczeniu. Niemniej tego typu projekty mają swoje wymagania, między innymi grzewcze i o tych właśnie opowiemy.

bodengitter_schwarz_02_Internet

Szkło to piękny materiał dekoracyjny, ale też wymagający „przeciwnik” dla architektów
i projektantów wnętrz. W pomieszczeniach, gdzie dominuje, należy przemyśleć temat odpowiedniego dogrzania. Nie sprawdzą się w takim przypadku ani zwykłe grzejniki ścienne, nawet w większych – niż standardowo dobierane do kubatury – rozmiarach, ani też ogrzewanie podłogowe. Dodatkowy problem stanowi bowiem chłód, który odczuwamy przebywając w pobliżu dużych przeszkleń. Należy mieć także na względzie wydajność systemu wentylacji w pomieszczeniu. Jeżeli nie działa ona bez zarzutu, wówczas musimy liczyć się z kolejnym problemem, jakim będzie rosa zbierająca się na szybach. Grzejnik kanałowy umiejscowiony w posadzce stanowi idealne rozwiązanie dla takich wnętrz. Będzie on również znakomitą propozycją tam gdzie nie mamy miejsca na tradycyjny grzejnik lub zwyczajnie nie mamy na niego ochoty i chcielibyśmy zastosować urządzenie będące równie efektywną alternatywą.

Jak nazwa wskazuje grzejnik kanałowy, umieszczony jest w specjalnie przygotowanym kanale. Działa na zasadzie tworzenia ściany ciepłego, ogrzanego powietrza. Owa cieplna kurtyna doskonale niweluje uczucie zimna przy oknach. Dodatkowo tego typu grzejnik doskonale ogrzewa całe pomieszczenie, nie zajmując powierzchni na ścianach i nie zasłaniając dostępu np. do drzwi tarasowych  – tłumaczy Jerzy Stosiek, dyrektor generalny Zehnder Polska.

Na co dzień widzimy jedynie kratkę grzejnika i – w przypadku produktów oferowanych przez firmę Zehnder – w zależności od upodobań możemy wybrać pomiędzy wersją aluminiową bądź drewnianą, obie dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, aby ułatwić wkomponowanie w aranżację wnętrza. Niewidoczne dla oka pozostają wanna i przegroda kanału oraz wymiennik.

 

Grzejnik tego typu dobieramy na podstawie wyliczonej, potrzebnej nam mocy grzewczej. Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się wyjątkowo duże przeszklenia, zapotrzebowanie to jest większe. Należy pamiętać, że minimalna głębokość grzejników kanałowych Zehnder wynosi dziewięć centymetrów, a im płytszy model potrzebujemy, tym będzie on musiał być szerszy. Od tej zasady nie ma odstępstwa. Zanim zdecydujemy się na zakup grzejnika kanałowego powinniśmy zatem sprawdzić na ile głęboko będziemy w stanie zamontować go w podłodze, a zatem ustalić pożądaną głębokość urządzenia,  ponieważ ma to bezpośrednie przełożenie na pozostałe parametry zamawianego produktu – dodaje Jerzy Stosiek.

 

Montuje się je zazwyczaj bezpośrednio wzdłuż przeszkleń bądź ścian. Jest to wynikiem sposobu działania, ponieważ tworząca się dzięki konwekcji kurtyna cieplna nie pozwala przenikać zimnemu powietrzu w głąb pomieszczenia. Podłączane są do instalacji grzewczej z prawej bądź lewej strony i można je regulować za pomocą głowic termostatycznych, które z reguły montuje się na ścianie.

 

Zehnder Polska posiada w swojej ofercie grzejniki kanałowe, które działają właśnie na zasadzie konwekcji np. Zehnder Terraline. Zjawisko to powoduje, iż masy ciepłego powietrza unoszą się i tworzą naturalnie przytulne ciepło. Ręczę, że to doskonałe rozwiązanie dla miejsc szczególnie trudnych do ogrzania, a konwektory podłogowe są dodatkowo elastyczne w zastosowaniu i oszczędne – wyjaśnia Jerzy Stosiek.

 

Grzejniki, o których mowa mają wiele innych zalet. Nie można tu nie wspomnieć o krótkim czasie nagrzewania, bezgłośnej pracy i tak istotnej, szczególnie dla estetów, niewidocznej technice przyłączeniowej oraz możliwości połączenia z systemem wentylacji mechanicznej, przy zastosowaniu rur systemowych.

 

Naszym klientom proponujemy grzejniki kanałowe, które są odzwierciedleniem najnowocześniejszej technologii zastosowanej w tego typu produktach. Urządzenia te działają bądź na zasadzie konwekcji naturalnej (Zehnder Terraline, Oplflex) lub na zasadzie konwekcji wymuszonej – z cichym i energooszczędnym wentylatorem (Dynamic). Ich zdecydowaną zaletą jest możliwość zestawiania kątowego i zastosowania formy łukowej – wylicza Jerzy Stosiek.

 

Jeżeli dobieramy tego typu grzejniki do pomieszczeń zawilgoconych lub np. salonów wystawienniczych, warto sprawdzić zalecenia producenta i wybrać modele specjalnie do tego dedykowane. Warto wspomnieć, iż odpowiednio przystosowane do tego modele grzejników kanałowych stosuje się również w basenach.

 

Decydując się na grzejniki kanałowe, musimy pamiętać, by nie zasłaniać kratek dywanem i nie stawiać na nich mebli, ponieważ utrudnimy tym przepływ powietrza. Nie należy też zaniedbywać ich czyszczenia i konserwacji. Na szczęście jest to niezwykle proste, wystarczy bowiem przed sezonem grzewczym dokładnie odkurzyć całe urządzenie.

 

Opinie, iż jest to rozwiązanie kosztowne i nie warte uwagi są zdecydowanie błędne. Przy całym spektrum zalet oraz przystępnej cenie grzejniki kanałowe stanowią niebywale atrakcyjną ofertę, a także rozwiązanie, którego przy pewnych projektach architektonicznych nie można zastąpić bardziej efektywną alternatywą, ponieważ żadne inne produkty nie będą ani tak wydajne ani tak skuteczne.

 

Dodaj komentarz